FANTASPORTO 2013 TO OPEN WITH MAMA AND CLOSE

FANTASPORTO 2013 TO OPEN WITH MAMA AND CLOSE


Fantasporto 2013 Films will open with Mama – Andrès Muschietti – Spa/Can – 100 min  - CF

 

 

Closing Film:

 

Robot & Frank – Jake Schreier – USA – 89 min P&P

Homages:

 

Aniki Bobó - Manoel de Oliveira - Portugal - 71 min - 1942

La Planète Sauvage - René Laloux - Fra / Che Rep - 72 min - 1973

The Red Shoes - Michael Powell and Emeric Pressburguer - GB - 133 min

 

Fantasy

Competition

 

Features

 

Ace Attorney – Takashi Miike – Jap – 135 min – CF - also OE

After – Ryan Smith – USA – 90 min  - CF

Berberian Sound Studio – Peter Strickland – GB – 92 min - CF

Closed Circuit – Giorgio Amato – Ita – 94 min - CF

Codependent Lesbian Space Alien Seeks the Same – Madeleine Olnek – Ger – 76 min – CF  

Forgotten – Alex Schmidt – Ger – 102 min – CF

Insensibles – Juan Carlos Medina – Spa – 105 min – CF

Iron Sky – Timo Vuorensola – Fin/Ger/Australia – 93 min – CF

Mama – Andrès Muschietti – Spa/Can – 100 min  - CF

O Apóstolo – Fernando Cortizo – Spa – 80 min – CF

Thale – Aleksandre Nordaas – Nor – 80 min – CF

Vanishing Waves - Kristina Buozyte – Lit /Fra /Belg – 124 min – CF  

 

Shorts

 

Alexis – Alberto Evangelio – Spa – 9.45 min

And Death Will Be Alright – WeAreTresGentil – Fra – 7 min

Beyond That Wasteland – Daniel Wirtberg, Jenny Wilson – Sue – 11.40 min

El Vagabundo - Jorge Blas - Spa – 17.38 min

Hotel - Jose Luis Aléman – Spa – 11.20 min

Linear – Amir Admoni - Bras – 6 min

Look – Jane Mumford, Justine Klaiber – Swi - 5 min

Nostalgic Z – Karl Bouteller - Fra – 14.17 min

Pohyper - Hui-Ching Tseng – Taiwan – 3 min

Santas’s Night Out- Mundi Vondi – Islândia – 12 min

The Boy in the Bubble – Kealan O’Rourke – Irl – 8 min

The Doctor’s Wife – Julian Grant – USA – 6 min

The Door – Alessandro Cubicciotti – Rom – 12.16 min

The Spring - Jérôme Boulbès –   Fra – 15.13 min

Zimmer 606 - Peter Volkart – SWI – 15 min

 

DIRECTOR'S WEEK

Competition

 

Ace Attorney – Takashi Miike – Jap - 135 min – SR – also OE

Aglaja -  Krisztina Déak – Hung – 116 min - SR

Delirium – Ihor Podolchak – Ucr/Rep Checa – 106 min – SR

Face to Face – Michael Rymer – Australia – 90 min – SR
Feed Me With Your Words - Martin Turk – Slovenia – 88 min – SR

Kauwboy – Boudewijn Koole – Hol – 81 min – SR

Otro Verano – Jorge Arenillas – Spa – 87 min – SR

Pietá – Kim-Ki-Duk - South Korea -  104 min – SR – also OE

Tenth Day – Vassilis Mazomenos – Greece – 83 min – SR  

The Deep Blue Sea –Terence Davies – USA/GB – 98 min – SR

The Exam – Peter Bergendy – Hung  - 89 min – SR

The Seasoning House - Paul Hyett- 90’- GB – 90  min – SR

The Weight – Jeon Kyu- Hwan – South Korea – 107 min – SR

White Tiger – Karen Shaknazarov – Rússia – 104 min – SR

 

ORIENT EXPRESS

Competition

 

A Beautiful Mistake – Lu Hui Zhon – China - 110 min – OE

Ace Attorney – Takashi Miike – Jap - 135 min – OE – also SR

AKP Job 27 – Michael L. Suan – Can/Jap – 129 min – OE

Modus Anomali – Joko Anwar – Indonesia – OE

Pietá – Kim-Ki-Duk - South Korea - 104 min – OE – also SR

The Grand Heist – Kim-Joo-Ho – South Korea – 121 min – OE

The Weight – Jeon Kyu-Hwan – South Korea – 107 min – OE

 

PREMIÈRE & PANORAMA

Non competititve

 

SHORTS

 

Oh, Willy – Emma de Swaef, Marc James, Roel – Fra/Hol – 20 min

The Birth of Rock – Michael Lee – Irl – 5 min OPENING

 

FEATURES

 

Aniki Bóbó - Manoel de Oliveira - Portugal - 71 min - 1942 - P&P

La Planète Sauvage – René Laloux – Fra/ Chec – 72 min – 1973

Mama – Andrès Muschietti – Spa/Can – 100 min – P&P

Midnight Son - Scott Leberecht – USA – 90 min – P&P

Robot & Frank – Jake Schreier – USA – 89 min – P&P

Sawney : Flesh of Man -  Ricky Wood Jnr – GB – 95 min – P&P

Slice and Dice: The Slasher Film Forever - Calum Waddell – USA – 75 min – P&P

The Last Will and Testament of Rosalind Leigh - Rodrigo Gudiño – Can – 82 min P&P

The Red Shoes – Michael Powell e Emeric Pressburguer – GB – 133 min – P&P

The Tall Man - Pascal Laugier- 106’- USA/Can/Fra – 106 min – P&P

Tulpa - Federico Zampaglione – Ita - 90 min – P&P  

 

PORTUGUESE CINEMA AWARDS

Competition

 

PORTUGUESE CINEMA AWARDS - Best Film

 

A Nau Catrineta – Artur Correia – 4.30 min

Cinemática – João Costa – 5.18 min

Eroticon – Ernesto Pinto – 26 min

Incredulous Voice – Inês Freitas, Miguel Mendes –

Love’s Physics – Joana Mendes – 5.48 min

Lúcio – Rui António – 10 min

Mia Mia Sudan Tamam Tamam – Luís Moya - 16 min

Nu Feminino – Raquel Vidal - 12 min

O Lago – Tiago Pimentel – 63 min

O Som do Silêncio - Paulo Grade, João Lourenço - 11.38 min

Pó – Afonso Pimentel - 7 min

Sapos e Bruxas – Luís Pedreira- 43 min

Transgressão – Pedro Farafate - 22 min

 

PORTUGUESE CINEMA AWARDS – CINEMA SCHOOLS

 

Universidade Lusófona – Lisboa

 

O Rapaz que Ouvia Pássaros – Inês Rueff, João Seguro - 10.20 min

O Segredo Segundo António Botto – Rita Filipe, Maria Azevedo – 11.52 min

O Som do Silêncio – Paulo Grade, João Lourenço – 11.38 min

Utopia - Joana Maria Sousa - 8.36 min

Walkie -Talkie- João Lourenço - 9 min

Total: 53 min

 

Universidade Católica do Porto

 

Bruto – João Lourenço – 28.18 min

Canção do Desterro – Margarida Correia – 12 min

Fado Canibal – Timóteo Azevedo – 20 min

Serra – Diogo Gomes - 7 min

Total: 69 min

 

Escola Artística de Soares dos Reis - Porto

 

Dualidade -  Patrícia Sofia Neves Gomes- 6.47 min

Efeito Velcro - Margarisa Sá Coutinho Correia Santos – 3.53 min

Ermo - Sofia Brandão Santos – 7.30 min

Escapism - Ana Sofia Marques Martins – 4.16 min

Folie à Deux – Emanuel  José  Malveira – 6.34 min

Lucid and Sober Dreaming - Filipa Pereira Pinto – 5.31 min

Maria Vs Realidade - Maria Gomes Fernandes Neves – 3.33 min

O Outro Lado - Gabriela Leite Soares – 4.20 min

P.O.C. – Mário Manuel, Patrício Ventura – 6 min

Total: 43 min

 

RESTART- Instituto de Criatividade, Artes e Novas Tecnologias – Lisboa

 

A Última Sessão – Diego Ramalho – 9.23 min

Around the World – Fernando Medeiros – 1.16 min

Íman – Diego Ramalho – 6.52 min

RendezVous – António Nascimento – 19 min

Vidas com Lobos – Gonçalo Costa – 23.50 min

Total: 62 min

 

EPI/ETIC – Lisboa

 

Chorus – Carolina Lemos- 12 min

Estado Líquido – Lino  de Oliveira - 10.03 min

Memórias de Guerra – Miguel Coelho, Pedro Pirata - 8 min

Thirteen Coils – André Rodrigues - 9.32 min

Total: 40 min

 

Escola Superior de Teatro e Cinema - Lisboa

 

5040 – Inês Teixeira – 9.30 min

A Cena – Rafael Cardoso – 6 min

Brinca com o Fogo – Rui Esperança – 8.11 min

One With Nature – Daniel Silvério- 5.20 min

Porto de Abrigo – Luis Nunes- 21 min

Rhoma Acans – Leonor Teles – 12 min

Total : 64 min

 

Universidade do Minho

 

A Escolha – João Vilares – 19 min

A Quebra do Verniz – Leandra Gomes, Ricardo Grilo, Sara Duarte – 5 minn

Dare to Believe – André Vilar, Bruno Ferreira, Eliana Silva, Joana Vale, Sara Nogueira- 14 min

Man in Bag – Chiara Brancadoro, Giulia Coen, Matteo Ferraris, Cora Fornovi, Chiara Zanetti- 5 min

Natimorfo – Luís Lobato Costa e Bruno Cavalcanti- 8 min

Total : 52 min